Numer Vin

Co można ustalić po numerze VIN? Po co on jest? Jakie jest jego przeznaczenie? Numer VIN to 17 znaków, po których można ustalić najważniejsze dane o samochodzie. Gdzie znaleźć te numery, o jakie dane chodzi ?

VIN to po prostu tożsamość samochodu. VIN to z angielskiego Vehicle Identification Number, który istnieje od niedawna, wcześniej producenci mieli całkowitą dowolność w oznaczaniu wyprodukowanych przez siebie samochodów. Dzięki numerowi VIN panuje jednak pewnego rodzaju porządek.  Pierwsze trzy do sześciu cyfr to informacje właśnie o producencie. Dzięki VIN da się ustalić także wersję silnikową i dokładnie wyposażenie pojazdu. Pozostałe dane zmieniają się wraz ze zmianą marki.

 

Dzięki numerowi VIN mamy dostęp do przebiegu samochodu. Do sprawdzenia go potrzebna jest także data pierwszej rejestracji i numery tablic. VIN zawiera także czasem dane dotyczące skrzyni.

 

Ale np. dane interesujące nas, a dotyczące Nissana możemy uzyskać jedynie w warsztacie dilerskim. Podobnie jest z Citroenem czy Subaru. Jak widać więc nie zawsze numer VIN jest dostępny.